Ceny u všech výrobků už jsou aktualizované a tedy platné od 1.7. 2022.

Hydronix Hledat Menu
Kategorie (0)
Nebyla nalezena žádná kategorie
Produkty (0)
Nebyl nalezen žádný produkt
Články (0)
Nebyl nalezen žádný článek

Jak snížit tepelné ztráty stropem haly

  • Naše tipy

Ve výrobních a skladovacích halách se často potýkáme s nemalými energetickými ztrátami. Existují ale chytré způsoby, jak tento problém řešit.

Zatímco ve spodní části je nutné v chladnějších měsících vytápět a udržovat komfortní teplotu pro práci, tak  pod stropem haly se teplý vzduch bez užitku hromadí nebo uniká střechou.  

Tato situace má elegantní řešení v podobě destratifikace, neboli přenosu teplého vzduchu zpět do pobytové zóny. Přenos zajišťuje destratifikátor, jehož úkolem je teplý vzduch „sfouknout“ do nižších pater a snížit tak nároky na samotné vytápění. 

Nejčastěji jsou v procesu zapojené vysokorychlostní nízkoobjemové destratifikátory s objemovým průtokem v rozsahu 5000 až 10000 m3/h. Zajímavou alternativou jsou HVLS  (high volume low speed) destratifikátory s podstatně větším objemovým průtokem - až do 500 000 m3/h.

Jak velkou úsporu optimalizace přinese

Při správně nastaveném přenosu tepla do pobytové zóny můžeme snížit náklady na vytápění často o 25%, v extrémních případech až o polovinu - ve finančním vyjádření o desítky tisíc korun ročně.

Při konstrukci systému vytápění potřebujeme společně regulovat destratifikátory a vytápěcí jednotky tak, aby bylo pro dosažení požadované teploty využito primárně  přebytečné teplo, a teprve při jeho nedostatku samotné vytápění.

Potřebné komponenty a jejich propojení do funkčního celku

Pro sestavení funkčního celku budeme potřebovat:

  1. nástěnné teplovzdušné jednotky LEO BMS, které umístíme tak, aby jejich dosah proudu vzduchu pokryl celou plochu haly
  2. destartifikátory LEO D BMS, které osadíme co nejvýše pod strop
  3. nástěnný ovladač T-box, pomocí kterého budeme ovládat celou soustavu. Ovladač umožňuje propojení s 31 produkty, se kterými vystačíme u haly přibližně do velikosti 3000 m2.

Nastavení systému:

  1. Pomocí ovladače nastavíme požadovanou teplotu v pobytové zóně (např. 20°C) a požadovaný rozdíl teplot pod stropem a v pobytové zóně, při které povolíme chod (zapnutí) destartifikátorů například o 5 Kelvinů (K). 
  2. Pro zahájení destratifikace musí být splněny obě podmínky, tedy teplota v pobytové zóně musí být nižší než požadovaná (v našem případě 20°C) a současně musí být rozdíl mezi teplotou vzduchu pod stropem a v pobytové zóně alespoň 5 K.

Bude-li teplota pod stropem tedy větší než 25°C a teplota v pobytové zóně klesne na 19°C,  dojde k zapnutí destratifikátorů, a teplý vzduch z horní části haly začne proudit do pobytové zóny. 

Pokud množství a teplota teplého vzduchu nahromaděného pod stropem vystačí k dosažení žádané teploty 20°C v pobytové zóně, pak teplovzdušné vytápěcí jednotky vůbec nezapnou. To představuje ideální stav, kdy dosahujeme 100% úspory vytápění! Fakticky tedy vůbec nepotřebujeme využívat drahou tepelnou energii a tepelnou pohodu zajistíme jen přesunutím teplého vzduchu do pobytové zóny.

Ekonomické přínosy našeho řešení

Destratifikace najde své využití v halách o výšce nad 7 metrů a celkovém objemu nad 1000 krychlových metrů. Zavedením destratifikace dosáhneme úspory v desítkách tisíc korun ročně a návratnosti v řádu 3 až 5 let.

Přínosy našeho řešení:

  1. Využíváme teplo, které by nám jinak „uteklo střechou“
  2. T-box nástěnný regulátor řídí teplotu autonomně – spíná destratifikátory, ovládá délku foukání a spíná vytápění. To vše s maximálním využitím tepla, které už v hale je
  3. Kapacita regulátoru umožní ovládat až 31 zařízení, a obslouží tak i velké haly  
  4. Ovládání T-boxu je jednoduché. Obsahuje jen ty funkce, které jsou skutečně potřeba, jeho ovládání je díky tomu zcela intuitivní. 

Pomohli jsme desítkám projektantů. Navrhneme optimální řešení i pro váš projekt.

V případě jiných dotazů se na nás taktéž neváhejte obrátit, rádi Vám budeme nápomocni v řešení hydronických systémů.

Chci vědět víc