Přes noc z 31.12. 2020 na 1.1. 2021 jsme zkrátili náš název z Hydronic Systems Prague s.r.o. na stručné a jasné Hydronix CZ s.r.o. a jsme tady dále pro vás ve stejném složení. Volejte, pište, objednávejte ... Těšíme se!

Hydronix Hledat Menu
Kategorie (0)
Nebyla nalezena žádná kategorie
Produkty (0)
Nebyl nalezen žádný produkt
Články (0)
Nebyl nalezen žádný článek

Čistý vzduch v době COVIDové: Fancoily Sabiana zachytí částice od 0,1 µm

  • Naše tipy
  • Kvalita vzduchu

Před vypuknutím COVIDové krize nikdo z nás nepředpokládal, že se čištění vzduchu od nečistot velikostí menších než 1 µm stane tématem i pro běžné kanceláře a podobné prostory. Nyní se tato potřeba stala zcela aktuální.

S fancoilem Sabiana Carisma máme řešení na dosah ruky. Ačkoliv fancoily Sabiana jsou primárně určené pro topení a chlazení, tak jsou také připravené pro dodatečnou instalaci elektrostatických filtrů Crystall, které zachycují částice od velikosti 0,1 µm. Snadno je tak rozšíříte o funkci čištění vzduchu, která nyní nabrala na významu.

Nové fancoily vybavené těmito filtry vám rádi ukážeme v naší vzorkovně.. Dobrou zprávou je, že o elektrostatické filtry můžete doplnit také dříve zakoupené parapetní fancoily Sabiana Carisma vyrobené od roku 2010 a Sabiana SkyStar vyrobené od roku 2009.

Jak elektrostatický filtr funguje

Filtrace vzduchu od nečistot menších rozměrů než 1 µm byla donedávna doménou mechanických HEPA filtrů. Jejich tlakové ztráty se pohybují v rozmezí desítek až stovek Pa, v závislosti na provedení a rychlosti proudění vzduchu. Takové řešení je tedy možné použít na vzduchotechnických jednotkách, ale ne na koncových zařízeních typu fancoil, kde již při externím tlaku v řádu 10-20 Pa dochází k výraznému poklesu průtoku vzduchu a tím i chladícího výkonu.

Elektrostatický filtr nepracuje na mechanické bázi a jeho tlaková ztráta oproti mechanickým EPA a HEPA filtrům je méně než desetinová

V elektrostatickém filtru prochází vzduch s mechanickými nečistotami různých velikostí nejprve tzv. hrubou předfiltrací, kde se zachytí ty největší nečistoty. Následně je tento vzduch ionizován (fáze 1) a poté díky opačné polaritě lamel filtru jsou opačně nabité částice všech velikostí zachyceny právě na těchto lamelách (fáze 2). Takto lze zachytit i nečistoty velikosti 0,1 µm, což přibližně odpovídá velikosti viru SARS-CoV-2 (Covid). 

Průběh filtrace vzduchu

Umístění Crystall filtru v kazetovém fancoilu

Umístění Crystall filtru v nástěnném fancoilu

Výsledky měření

Následující tabulka uvádí odměřené účinnosti elektrostatických filtrů Crystall 50 pro různé velikosti částic při tlakové ztrátě 2,6Pa.

Velikost částic Účinnost
0,1 - 0,15 µm 96,44 %
0,15 - 0,2 µm 96,86 %
0,2 - 0,25 µm 97,26 %

Tabulka výsledků ke stažení.

Jak tabulka naznačuje, tak důsledkem použití filtru Crystall je podstatně čistší vzduch a bezpečnější prostředí oproti jiným filtrům. Díky minimální tlakové ztrátě elektrostatických filtrů Crystall přitom neznamená jejich použití prakticky žádné zvýšení nákladů na provoz fancoilů.

V případě jiných dotazů se na nás taktéž neváhejte obrátit, rádi Vám budeme nápomocni v řešení hydronických systémů.

Chci vědět víc